Konferencja „Własność i inne prawa rzeczowe", Warszawa, 29.09.2012r.

18.06.2012

Zarząd Główny Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej uprzejmie informuje, iż w dniu 29 września 2012 roku organizuje Konferencję Naukową poświęconą nowelizacji Kodeksu cywilnego, a w szczególności nowelizacji Księgi II „Własność i inne prawa rzeczowe".

Konferencję poprowadzą: Zastępca Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości, Pan dr hab. Jerzy Pisuliński, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członkowie zespołów problemowych tej Komisji - Pan dr hab. Zygmunt Truszkiewicz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Pan dr Adam Bieranowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład inauguracyjny wygłosi albo Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości, Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Pan prof. dr hab. Tadeusz Ereciński albo Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego Pan prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

Przewidujemy, że udział w Konferencji weźmie ok. 170 osób, wielu wybitnych przedstawicieli nauki oraz praktyków, w tym notariuszy, sędziów sądów cywilnych, adwokatów i radców prawnych.

Udział w Konferencji będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z założeniami nowego Kodeksu cywilnego oraz czynnego uczestniczenia w procesie legislacyjnym poprzez przedstawienie członkom Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego opinii praktyków, co do proponowanych zmian, a także dyskusji nad kształtem nowej regulacji.

Uczestnicy Konferencji w terminie do dnia 5 września br. otrzymają materiały, w tym brzmienie projektowanych zmian legislacyjnych wraz z uzasadnieniem, celem przygotowania się do dyskusji.

Z uwagi na doniosłość poruszanych zagadnień, istotnych dla całego środowiska prawniczego, zależy nam na jak największej liczbie uczestników oraz najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym, a także prestiżu Konferencji.

Konferencja obędzie się w Hotelu Radisson Blu Centrum w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 24.

Opłata konferencyjna za udział 1 osoby w Konferencji wynosi - 445,00 zł brutto. Ponadto osobom zainteresowanym proponujemy nocleg w Hotelu Radisson Blu Centrum, w cenie brutto za 1 dobę: w pokoju 1 osobowym - 302,40 zł lub w pokoju 2 osobowym - 151,20 zł oraz bilet do teatru w cenie - 100,00 zł.

Opłata konferencyjna oraz ceny noclegów zwierają 23% VAT, bilet do teatru 8% VAT.

Warunkiem uczestnictwa w Konferencji jest złożenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z potwierdzeniem płatności w siedzibie Stowarzyszenia w Warszawie przy ul. Okopowej 56 lok. 230 od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 - 15.00, lub nadesłanie pocztą, faxem bądź mailem na adres biura Stowarzyszenia podany w nagłówku.

Opłatę należy uiścić przelewem na rachunek bankowy:

Bank BPH S.A. nr rachunku 76 1060 0076 0000 3200 0131 9119

Termin nadsyłania zgłoszeń udziału w Konferencji upływa dnia 31 lipca 2012 roku natomiast rezerwacji noclegów dnia 30 czerwca 2012 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Warunki rezygnacji:

-   w przypadku zgłoszenia rezygnacji do dnia 30 czerwca 2012 roku zostanie dokonany zwrot 100% wniesionej opłaty konferencyjnej oraz 100 % poniesionych ewentualnych kosztów noclegu,

- w przypadku zgłoszenia rezygnacji po 30 czerwca 2012 roku dokonane wpłaty nie będą zwracane,

Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji można uzyskać w biurze Stowarzyszenia pod nr tel. 22 827 13 45 lub 22 827 01 94 oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia pod adresem www.rejent.com.pl.

WSTĘPNY PROGRAM

Godz. 9.30 - 10.00 rejestracja uczestników;

Godz. 10.00 - 10.45 otwarcie konferencji, przywitanie gości i uczestników i wykład inauguracyjny;

Godz. 11.00 - 12.45 PANEL I

Projektowane zmiany w zakresie przepisów o własności i księgach wieczystych - dr hab. Zygmunt Truszkiewicz profesor UJ:

• konstrukcja umowy przenoszącej własność, propozycja wprowadzenia konstytutywnego wpisu do księgi wieczystej, zmiany w zakresie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych
  • przywrócenie możliwości zrzeczenia się własności nieruchomości,
  • propozycje uregulowania umów o zarząd rzeczą wspólną i o korzystanie z rzeczy wspólnej, nowe regulacje w zakresie zniesienia współwłasności,
  • proponowane zmiany w zakresie ustanawiania odrębnej własności lokali - zniesienia możliwości sukcesywnego wyodrębniania lokali, zmiany dotyczące zarządu nieruchomością wspólną przez wspólnotę lokalową.

Godz. 12.45 - 13.45 Lunch

Godz. 13.45 - 15.30 PANEL II

Projektowane zmiany w zakresie nowych ograniczonych praw rzeczowych: dr Adam Bieranowski profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,

• propozycje wprowadzenia nowych ograniczonych praw rzeczowych: prawa zabudowy i ciężarów realnych,
  • propozycje nowych uregulowań w zakresie użytkowania, w tym wprowadzenie użytkowania przedsiębiorstwa/gospodarstwa rolnego.

Godz. 16.00 - 17.45 PANEL III

Projektowane zmiany w zakresie praw zastawniczych - prof. dr hab. Jerzy Pisuliński - zastępca Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjne Prawa Cywilnego przy MS:

• zmiany w zakresie zastawów - ujednolicenia przepisów dotyczących zastawu, wprowadzenie zastawu rejestrowego przymusowego,
  • proponowane zmiany w zakresie regulacji hipoteki łącznej
  • proponowane zmiany w zakresie regulacji administratora hipoteki i zastawu - ujednolicenie konstrukcji administratora, pozycja prawna administratora.

Godz. 17.45 -18.00 Zakończenie i podsumowanie Konferencji.

Wstępny program Konferencji
Formularz rejestracyjny