Konferencja "Dyscyplina Finansów Publicznych - stan obecny i kierunki zmian". Kraków, 21-23 listopada 2011 r.

30.09.2011

Katedra Polityki Gospodarczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie oraz Komisja Szkoleń Informacji i Promocji Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji - „Dyscyplina Finansów Publicznych - stan obecny i kierunki zmian", która odbędzie się w Krakowie w dniach 2 1 - 2 3 listopada 2011 roku.

Prawidłowa gospodarka finansami publicznymi stanowi jeden z istotnych elementów funkcjonowania każdego państwa. Gospodarowanie środkami publicznymi wymaga zachowania szczególnych aktów staranności, tak w administracji rządowej, jak i samorządzie terytorialnym. Staranność ta jest oceniana z punktu widzenia kryteriów legalności, celowości, gospodarności i oszczędności. Wśród instrumentów pozwalających zapewnić prawidłowość
gospodarki finansowej, istotne miejsce zajmuje odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych egzekwowana przez system wyspecjalizowanych organów władzy publicznej. Orzekając o odpowiedzialności osób obwinionych organy te wypełniają zadania nie tylko w zakresie wymierzania sankcji za istotne naruszenie zasad gospodarki finansowej, ale również dokonują interpretacji przepisów w tym zakresie. Istotną cechą tego rodzaju odpowiedzialności jest odniesienie nie tylko do wymogów formalno-prawnych, ale również do warunków ekonomicznych. Najlepszym tego wyrazem jest zobowiązanie odpowiednich organów do uwzględnienia poziomu szkodliwości dla finansów publicznych naruszenia zasad gospodarki finansowej, a także okoliczności, w jakich do niego dochodzi, zarówno tych dotyczących sytuacji zewnętrznej, jak i charakteryzujących sprawcę.

System odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych znajduje się w roku 2011 w przededniu zasadniczych zmian. Obejmują one zarówno system finansów publicznych jak i regulacje dotyczące postępowania w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Przygotowywane są obecnie projekty nowelizacji obowiązującej ustawy zmieniające zasady i zakres odpowiedzialności. Uznając ważkość tych
zmian chcemy i my zachęcić Państwa do aktywnego udziału w organizowanej przez Komisję Szkoleń Informacji i Promocji Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie i Katedrę Polityki Gospodarczej WPiA UJ konferencji.

W jej ramach dyskutowane będą, zarówno w aspekcie prawnym, jak i ekonomicznym, następujące zagadnienia:

1. Zasady odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych
2. Gospodarka finansowa jednostek sektora finansów publicznych
3. Zamówienia publiczne
4. Kontrola zarządcza
5. Organy właściwe i postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Do dyskusji zapraszamy zarówno przedstawicieli nauki, członków kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, radców prawnych oraz przedstawicieli samorządów. Przedsięwzięcie to spełnia wymagania zarówno obligatoryjnego szkolenia dodatkowego dla członków komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jak i uczyni zadość
obowiązkowi z zakresu doskonalenia zawodowego radców prawnych. Ten fakt zostanie potwierdzony przez wydanie przez organizatorów stosownych zaświadczeń. Zapraszamy zatem do Krakowa w dniach 21-23 listopada 2011 r.

Komitet Naukowy Konferencji:
prof. dr hab. Tadeusz Włudyka