Szkolenie: „Fakturowanie 2022-2024” - 22.11.2022

22.11.2022

W dniu 22 listopada 2022 r. (wtorek) od godz. 17.00 do 20.00 odbędzie się szkolenie pt. „Fakturowanie 2022-2024”.

Od lat zapowiadana rewolucja w fakturowaniu zbliża się do nas wielkimi krokami. Od stycznia 2022r. możemy już wystawiać e-faktury w nowym systemie, a od 1.01.2024r. wszyscy podatnicy VAT będą już mieli taki obowiązek. W trakcie szkolenia omówimy założenia nowego systemu fakturowania, wskażemy czy warto już teraz wdrażać zaproponowany przez ustawodawcę system, ale też omówimy bieżące zmiany w zasadach fakturowania oraz najczęściej występujące w praktyce problemy.

1. Wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej oraz Krajowego Systemu e-faktur (KSeF):

1. czym jest Krajowy System e-Faktur oraz faktura ustrukturyzowana?
  2. od kiedy to rozwiązanie ma być obligatoryjne?
  3. co zrobić jeśli nie chcę stosować e-faktur, a kontrahent mi ją wystawi?
  4. czy nabywca może zablokować wystawienie e-faktury?
  5. czy żeby korzystać z KSeF musimy złożyć jakiekolwiek zgłoszenie? Do czego służy formularz ZAW_FA?

2. Techniczne aspekty stosowania e-faktur:

1. gdzie znajdę wzór faktury elektronicznej?
  2. w jaki sposób wystawia się e-fakturę i jak ją odebrać?
  3. czy system wysyła do nabywcy powiadomienie o wystawieniu dla niego e-faktury?
  4. jak przekazać e-fakturę konsumentowi?
  5. kto i w jaki sposób może uzyskać dostęp do KSeF – analiza przepisów rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur;
  6. kiedy uznaje się, że e-faktura została wystawiona i otrzymana?
  7. czy e-faktury mogą być stosowane dla WDT, eksportu usług albo eksportu towarów?

3. Pola faktury ustrukturyzowanej (około 300 pozycji!):

1. czy wszystkie pola zawarte w schemie e-faktury są obligatoryjne?
  2. jak traktować pozycje z e-faktury, których umieszczenie nie jest obowiązkowe w świetle przepisów ustawy o VAT?
  3. czy faktycznie musimy podawać informację o np. metodzie płatności, rodzaju transportu, miejscu wystawienia faktury lub symbole PKWiU, CN oraz kody GTU?
  4. co zrobić jeśli system „wymusza” wypełnienie pozycji, która nie jest obligatoryjna w świetle regulacji ustawy o VAT?

4. Błędy przy wystawianiu e-faktur:

1. w jaki sposób można skorygować błąd stwierdzony w e-fakturze?
  2. czy faktura korygująca może być fakturą ustrukturyzowaną?
  3. czy wystawiona e-faktura jest automatycznie analizowana pod kątem jej zgodności z przepisami o wystawianiu faktur?
  4. jakie kary mogą grozić za błędy w fakturowaniu przy wykorzystaniu KSeF?
  5. czy do e-faktur stosuje się przepisy o duplikatach?
  6. czy w odniesieniu do faktur ustrukturyzowanych można stosować procedurę anulowania faktur?
  7. czy e-fakturę może poprawić nabywca wystawiając notę korygującą?

5. Korzyści związane z wejściem w KSeF:

1. brak obowiązku przechowywania faktur;
  2. ułatwiony sposób ujmowania faktur korygujących in minus;
  3. przyspieszony, 40-dniowy zwrot VAT;
  4. brak konieczności generowania JPK_FA
  5. wykorzystanie e-faktur we własnym systemie księgowym.

6. Zmiany w fakturowaniu wprowadzone od 1 stycznia 2022 r.:

a) brak obowiązku wskazywania ceny jednostkowej netto w fakturze zaliczkowej;

b) wydłużenie terminu na wystawienie faktury przed dostawą, wykonaniem usługi albo otrzymaniem zaliczki;

c) zmiany dotyczące faktur korygujących:

• zmiana brzmienia podstawy prawnej wystawiania korekt,
  • brak obowiązku stosowania oznaczeń „faktura korygująca” i „korekta”, wskazywania przyczyny korekty oraz daty sprzedaży,
  • nowe elementy związane z wprowadzeniem e-faktur;

d) zmiany w zbiorczych fakturach korygujących;

e) modyfikacja elementów duplikatów faktur.

7. Pakiety SLIM VAT 1-3 w kontekście fakturowania

Wykładowca: Justyna Zając-Wysocka-radca prawny, doradca podatkowy 11664, Prezes zarządu, Dyrektor Działu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych Spółki z o.o.