Szkolenie: "Blockchain i DLT" - 26.10.2022

26.10.2022

Komisja ds. nowych technologii zaprasza na szkolenie:

„Blockchain i DLT.”

 

Szkolenie odbędzie się dnia: 26 października 2022 roku, godz. 17:00 – 20:00

Forma:  online

Prowadzący: Mariusz Sperczyński. Od ponad 30 lat angażuje się w innowacje biznesowe oparte na technologii komputerowej, gdzie przede wszystkim interesuje się zmianą paradygmatów na bazie pozytywnych eksperymentów i wdrożeń takich innowacji. To zapewnia mu pionierskie doświadczenia oraz motywuje regularnie (z reguły co kilka lat) do kolejnych odkrywczych prac nad nowymi i ekscytującymi obszarami.

 

Jego Klientami w zakresie projektów innowacyjnych rozwiązań IT były zarówno największe polskie marki, jak i dziesiątki firm MSP, którym pomagał redefiniować modele, przygotowywać pod nie procesy i je informatyzować. Od ponad 8 lat zaangażowany w rozwiązania oparte na blockchain. W pierwszym okresie kładł nacisk na wykorzystanie cyfrowalut w gospodarce. Od początku 2018 r. promuje regulowane i fair-play rozwiązania tokenizacyjne. Jest przekonany o tym, że w latach 20-tych XXI wieku jesteśmy świadkami rewolucji DLT, Web3, gdzie użycie cyfrowych aktywów stanie się ważnym sposobem interakcji internetowej dla przenoszenia wartości przez sieć.

 

Oprócz prowadzenia ściśle dochodowych przedsięwzięć – od wielu lat zaangażowany w promowanie i budowanie zrównoważonej gospodarki cyfrowej, zapewniającej trwały rozwój gospodarczy i kompetencyjny społeczeństwa w oparciu o liderów rynkowych, najlepsze inicjatywy w tym partnerstwa firm/korporacji z podmiotami sektora publicznego.

 

W obszarze zagadnień poruszonych na szkoleniu znajdą się m.in. :

Zakres pierwszy wystąpienia:

  • Pozyskanie podstaw wiedzy z zakresu blockchain i DLT wystarczających do podstawowej oceny zasadności zastosowania tej technologii w procesie organizacyjnym, czy biznesowym z punktu widzenia dobrych praktyk, oszczędności, potrzeb optymalizacji oraz ogólnych potrzeb zrównoważonego rozwoju.
  • Zdolność do identyfikacji takich innowacji technicznych czy pseudo-innowacji w praktyce gospodarczej, w których wartość dodana w rozumieniu gospodarczym czy społecznym jest znikoma.
  • Zdolność do identyfikacji wyzwań prawnych związanych z używaniem/stosowaniem tej technologii.

Zakres drugi wystąpienia :

  • Omówienie obecnie najbardziej popularnych gospodarczo rozwiązań opartych na blockchain – walut wirtualnych z podziałem na kryptowaluty (tokeny natywne), stablecoiny oraz tokeny użytkowe. Wskazanie zakresów, gdy tokeny nie są walutami wirtualnymi w świetle ustawowym, a nabierają cech aktywów tradycyjnych regulowanych oddzielnymi przepisami. Przydatne przykłady praktycznych implementacji blockchain/DLT w sektorze publicznym, infrastrukturze krytycznej oraz biznesie - przykłady krajowe i globalne.
  1. Kwestie technologiczne

Kwestie detaliczne:

- prezentacja i opis rodzajów architektury rozwiązań blockchain i DLT

- zdolność do szybkiego pozycjonowania rodzajów technologii blockchain pod kątem praktycznej oceny możliwości zastosowania w praktyce

Poszczególne części:

- przejście przez założenia techniczne blockchain, oraz rozpoznanie struktur technicznych różnych rodzajów oraz rozwiązań technologii blockchain

- skrót z pokazu uruchomienia popularnego klienta sieci blockchain, przeprowadzenia transakcji, umiejętności odczytu i interpretacji danych w blockchain, wprowadzenie do pojęcia smart contract, ocena niejednoznaczności sytuacji pod względem prawnym

  1. Kwestie prawno-ekonomiczne

Kwestie detaliczne:

- omówienie korzyści związanych z tokenizacją

- zwiększenie świadomości na temat mechanizmów funkcjonowania sieci blockchain, a w szczególności nowych zdecentralizowanych modeli biznesowych

  • omówienie zagadnień wyzwań prawa i regulacji związanych ze stosowaniem rozwiązań blockchain, w tym w szczególności kryptowalut.

 

Podczas szkolenia będzie możliwość zadawania pytań na czacie.

 

Szkolenie będzie nagrywane i zamieszczone w Extranecie.

 

Zachęcamy do udziału !

Przydatne linki