Szkolenia on-line w czerwcu 2022 r.

Komisja d/s szkoleń OIRP w Krakowie informuje o szkoleniach on-line

w czerwcu 2022 r.

1. W dniu 1 czerwca 2022 r. od godz. 17.00 do 19.15 szkolenie pt: „Umowa know-how i najnowsze orzecznictwo TSUE w zakresie praw autorskich"

Założenia wykładu :

• Umowa know-how
    1. Pojęcie know-how
    2. Charakter i reżim prawny umowy
    3. Stosowanie przepisów dot. licencji w pwp
    4. Zobowiązania stron
    5. Okres obowiązywanie i wypowiedzenie
  • Najnowsze orzecznictwo TSUE w zakresie praw autorskich

Wykładowca : radca prawny Roman Bieda, Od prawie 15 lat specjalizuje się w prawie własności intelektualnej oraz szeroko rozumianym prawie nowych technologii. Zajmuje się między innymi negocjowaniem umów IT (umowy wdrożeniowe, outsourcingowe, licencje itp.), ochroną danych osobowych. Wchodził w skład Rady ds. Cyfryzacji drugiej kadencji, powołanej przez Ministra Cyfryzacji. W ramach prac Rady ds. Cyfryzacji uczestniczył w reformie krajowych przepisów o ochronie danych osobowych, mającej na celu dostosowanie krajowego systemu prawnego do wymagań RODO. Przewodniczący podgrupy roboczej ds. prawnych aspektów AI powołanej przez Ministra Cyfryzacji. W ramach prac grupy roboczej brak udział w przygotowaniu „Założeń do strategii AI dla Polski”. Pracę zawodową łączy z praktyką wykładowcy oraz trenera. Wykłada przedmioty związane z Przewodniczący podgrupy roboczej ds. prawnych aspektów AI powołanej przez Ministra Cyfryzacji. W ramach prac grupy roboczej brak udział w przygotowaniu „Założeń do strategii AI dla Polski”. prawem własności intelektualnej oraz prawem nowych technologii w Szkole Głównej Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Jest opiekunem merytorycznym oraz wykładowcą w ramach studiów podyplomowych Prawo Nowoczesnych Technologii prowadzonych przez Akademię Leona Koźmińskiego. Wykładał przedmioty prawnicze w ramach programów MBA (Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, IPI PAN).  Prelegent na szeregu konferencjach naukowych. Autor publikacji prawniczych. Współpracownik naukowy Centrum Prawnych Problemów Techniki i Nowych Technologii Uniwersytetu Opolskiego.

1. W dniu 8 czerwca 2022 r. od godz.17.00 do 20.00 szkolenie pt: „Odsetki cywilnoprawne i problematyka terminów zapłaty w transakcjach handlowych”

Założenia wykładu :

1. Charakter prawny odsetek.
  2. Rodzaje odsetek (kapitałowe / za opóźnienie).
  3. Odsetki w wysokości ustawowej (z uwzględnieniem odsetek w transakcjach handlowych).
  4. Odsetki maksymalne.
  5. Odsetki od sum w walucie obcej.
  6. Wymagalność i przedawnienie roszczeń odsetkowych.
  7. Zakaz anatocyzmu.
  8. Formułowanie roszczeń odsetkowych w pozwie.
  9. Rozstrzyganie o odsetkach w różnych rodzajach spraw.
  10. Odsetki od kosztów procesu.
  11. Odsetki a nadużycie prawa procesowego.
  12. Żądanie odsetek w postępowaniu apelacyjnym.

Wykładowcy: dr Marcin Kostwiński - doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

prof. Michał Wojewoda – radca prawny, kierownik Zakładu Międzynarodowego Obrotu Cywilnego w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

1. W dniu 22 czerwca 2022 r. od godz.17.00 do 20.00 szkolenie pt: „Nowy Ład wersja 2.0- jak najnowsze zmiany  od 1 lipca2022 r. wpłyną na wybór formy prowadzenia biznesu"

Założenia wykładu:

• jaka forma biznesu najbardziej optymalna podatkowo  po zmianach od 1 lipca 2022 r. – co ze spółkami komandytowymi i komandytowo-akcyjny porównanie form
  • likwidacja ulgi dla klasy średniej
  • obniżenie stawki pierwszego progu podatkowego w PIT
  • zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców  - składka zdrowotna w spółce komandytowo-akcyjnej
  • co ze zmianami w podatku dochodowym od osób prawnych ? – podatek minimalny, ukryta dywidenda.

Wykładowca: radca prawny Jarosław Włoch, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego  i Wsparcia Prawnego dla Klientów Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych.

Uczestnicy otrzymają po 2 punkty szkoleniowe za godzinę lekcyjną szkolenia .

Punkty szkoleniowe zostaną naliczone pod warunkiem obecności  w pełnym czasie szkolenia.

Linki umożliwiające dostęp do szkoleń  zostaną  przesłane newsletterem przed terminami szkoleń, będą także dostępne na stronie internetowej OIRP Kraków po zalogowaniu (zakładka Działy > Dla radców > Szkolenia własne).

Udział w webinariach dostępny będzie jedynie dla radców prawnych i aplikantów radcowskich (z wyłączeniem innych zawodów prawniczych).

Radcowie prawni i aplikanci z innych Izb zainteresowani udziałem w szkoleniu proszeni są o zgłoszenia na 24 godziny przed mającym odbyć się szkoleniem na adres mailowy: szkolenia@oirp.krakow.pl, i z  tego adresu otrzymają linki rejestracyjne do platformy LiveWebinar, na której będzie prowadzone szkolenie.