Projekt unijny „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych” - zaproszenie do udziału w szkoleniach w 2018 roku

16.03.2018

Szanowni Państwo,

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniach profilowanych, realizowanych w ramach projektu „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 (POWER).

Kolejna seria szkoleń w 2018 roku skierowana jest do radców prawnych i aplikantów radcowskich zrzeszonych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.

Nowe kryteria naboru dla radców prawnych:

  • Czynny wpis na listę radców prawnych w OIRP w Krakowie;
  • Doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów publicznych lub prywatnych w dziedzinach prawa związanych z Partnerstwem Publiczno-Prywatnym, Zamówieniami Publicznymi, Koncesją lub chęć specjalizacji w dziedzinach prawa związanych z Partnerstwem Publiczno-Prywatnym, Zamówieniami Publicznymi, Koncesją- weryfikowane na podstawie oświadczenia.

Kryteria naboru dla aplikantów radcowskich

  • Czynny wpis na listę aplikantów radcowskich OIRP w Krakowie;
  • Chęć specjalizacji w dziedzinach prawa związanych z Partnerstwem Publiczno-Prywatnym, Zamówieniami Publicznymi, Koncesją- weryfikowane na podstawie oświadczenia.

Zmiana kryteriów naboru stanowi odpowiedź na zainteresowanie udziałem w projekcie młodszych radców prawnych, którzy nie posiadają doświadczenia w obsłudze prawnej podmiotów publicznych lub prywatnych w dziedzinach związanych z PPP, jednak są zainteresowani nabyciem specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych w tym zakresie, gdyż przyczyni się to do zwiększenia ich kompetencji i wpłynie na poprawę ich konkurencyjności na rynku usług prawnych.

Co ważne, powyższa zmiana wpłynie również na wyrównywanie szans dostępu do zawodu radcy prawnego przez kobiety powracające do zawodu po urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Szkolenia realizowane w ramach projektu ukierunkowane będą na przedstawienie informacji z zakresu wprowadzenia do tematyki partnerstwa publiczno-prywatnego, w tym przede wszystkim aspektów prawnych wynikających z polskiego i unijnego prawodawstwa. Szczególny nacisk zostanie położony na procedury wyboru partnera prywatnego w tym w szczególności kwestię dialogu konkurencyjnego w ramach PZP, zasady przygotowania inwestycji w tej formule, obowiązki podmiotów w zakresie rozliczania i sprawozdawczości, przejrzystość postępowania. Ważnym aspektem szkoleń będzie omówienie umów PPP oraz wzajemnych obowiązków stron umowy.

W ramach projektu dla każdej grupy uczestników projektu zaplanowanych jest IX jednodniowych, nieodpłatnych Modułów Szkoleniowych, w tym również warsztaty o charakterze praktycznym.

Celem Modułu I będzie zaprezentowanie zasad współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako formuły służącej realizacji zadań publicznych oraz możliwej współpracy w tym zakresie między sektorem publicznym i prywatnym. Ponadto moduł ten określi zadania jakie stoją przed radcami prawnymi w dziedzinie partnerstwa i przedstawi jaka jest rola konsultacji społecznych ze środowiskiem prawników praktyków w procesie stanowienia prawa w tej dziedzinie.

Celem Modułu II jest zaznajomienie uczestników szkoleń ze wszystkimi zagadnieniami związanymi z tematyką partnerstwa publiczno-prawnego, w tym m.in. z:

  • formami organizacyjno- prawnymi świadczenia usług publicznych w świetle przepisów europejskich i krajowych,
  • możliwymi modelami organizacyjno-prawnymi i finansowymi,
  • celami, korzyściami i efektywnością partnerstwa publiczno-prywatnego oraz umów koncesyjnych.

Dodatkowo uczestnicy szkoleń poznają główne założenia polityki rozwoju gospodarczego UE i Polski w zakresie PPP.

Moduł III poświęcony będzie zastosowaniu formuły PPP w praktyce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ramy prawne, zadania i cele jakie stoją przed stronami partnerstwa. Uczestnikom szkoleń zaprezentowane zostaną wybrane projekty i przedstawiona analiza przedrealizacyjna, która w przyszłości pozwoli im na wybór odpowiedniej konstrukcji prawnej.

Moduł IV będzie miał charakter warsztatowy.

I część tego modułu będzie miała na celu przyswojenie przez uczestników szkoleń praktycznych umiejętności związanych z obsługą prawną partnerstwa ze szczególnym uwzględnieniem analizy możliwości finansowej, analizy ryzyka oraz procedury wyboru partnera prywatnego.

Celem II części tego modułu będzie szczegółowe zapoznanie się przez uczestników szkoleń z umową o partnerstwie, jej przedmiotem, konstrukcją prawną i możliwym doradztwem prawnym ze strony radcy prawnego.

 

Moduł V pozwoli na zdobycie przez uczestników szkolenia wiedzy związanej z wyborem partnera. Omówione zostaną kwestie dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego jako elementu systemu zamówień publicznych.

Celem Modułu VI jest zdobycie przez uczestników szkolenia wiedzy związanej z wyborem partnera a postępowaniem o zawarcie umowy koncesji na roboty budowalne lub usługi. Uczestnicy przeanalizują wybrane przepisy ustawy o umowie koncesji na roboty budowalne lub usługi oraz zasady zawierania umowy koncesji.

 

EFEKTYWNOŚĆ PPP, ANALIZA EKONOMICZNA I FINANSOWA to natomiast główna tematyka szkolenia w ramach Modułu VII. Omówienie zagadnień o charakterze ekonomicznym i finansowym związanych z partnerstwem stanowi ważne dopełnienie zakresu merytorycznego szkoleń.

Celem Modułu VIII jest zapoznanie uczestników szkoleń z różnymi zagadnieniami powiązanymi z partnerstwem takimi jak wpływ zobowiązań i alokacji ryzyk na dług publicznych i deficyty budżetowy, udział środków unijnych w partnerstwie, zagadnienia podatkowe.

Moduł IX to OPRACOWNIE CYKLU REALIZACJI PROJEKTU PPP I PRZYKŁADOWEJ UMOWY

Szkolenia jednodniowe i nieodpłatne odbywać się będą w soboty w godzinach 10:00- 15:30. Dla uczestników szkoleń przewidziany jest catering ( przerwa kawowa oraz lunch). Ukończenie szkolenia potwierdzone zostanie zaświadczeniem.

Wykładowcami w projekcie są wysokiej klasy specjaliści, radcowie prawni zajmujący się zagadnieniami z różnych dziedzin prawa powiązanych z Partnerstwem Publiczno- Prywatnym, posiadający wieloletnie doświadczenie w zarówno w przygotowaniu jak i realizacji projektów przygotowanych w tej formule, autorzy licznych publikacji w tej dziedzinie.

Przyjęta w projekcie formuła szkoleń, z położonym naciskiem na stronę praktyczną, jest szansą dla uczestników szkoleń na zdobycie eksperckich umiejętności i zwiększenia w najbliższej przyszłości liczby radców prawnych specjalizujących się w realizacji projektów w formule Partnerstwa Publiczno- Prywatnego.

Grupa III pierwsze szkolenia w ramach projektu rozpocznie w dniu 14 kwietnia, a grupa IV w dniu 12 maja br.

Zajęcia w ramach projektu odbywać się będą w małych grupach do 45 osób i mają charakter praktyczny.

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie OIRP w Krakowie pod adresem www.oirp.krakow.pl oraz w Biurze Projektu.

 

Rekrutacja uczestników projektu do trzeciej i czwartej grupy szkoleniowej rozpocznie się 17 marca 2018 roku.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji przedstawia się następująco:

17 marca w godz. 10:30-14:00

23 marca  w godz. 16:00-17:30

27 marca  w godz. 15:00-16:30

6  kwietnia w godz. 16:00-17:30

7 kwietnia  w godz. 10:00-14:00

10 kwietnia  w godz. 16:00-17:30

21 kwietnia  w godz. 10:00-14:00

 

 Biuro projektu mieści się w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie:

  1. płk. Francesco Nullo 8 / 4, 31-543 Kraków, I piętro i czynne jest w dniach, w których odbywają się szkolenia w godzinach 10:00 - 15:00.

Kontakt z biurem projektu:

e-mail: ppp@oirp.krakow.pl,

telefon: 603-787-631,

Mirosława Rączka - Specjalista ds. obsługi szkoleń,

w dniach i godzinach:

poniedziałek - piątek:   16:00 - 18:00,

sobota:   10:00 - 15:00.

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w projekcie,

Radca prawny

Dorota Olbrycht-Strzelecka

Kierownik projektu

Pobierz załączniki

PPP - informacja o projekcie - rekrutacja.pdf
Załącznik 1_formaularz rekrutacyjny.doc
Załącznik 1_formaularz rekrutacyjny.pdf
Harmonogram szkoleń grupy od I do II.pdf
Harmonogram szkoleń grupy od III do IV.pdf
OIRP_załącznik 3_deklaracja udziału w projekcie_1.pdf
OIRP_załącznik 4_oswiadczenie wykorzystanie wizerunku w projekcie.pdf
OIRP_załącznik 5_umowa_z_uczestnikiiem_fin.doc
OIRP_załącznik 5_umowa_z_uczestnikiiem_fin.pdf
Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie.pdf
Załącznik 2 oswiadczenie dane osobowe

Artykuły powiązane


ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Ostatnie wolne miejsca na szkolenia eksperckie w  2018 roku
17.05.2018

Ostatnie wolne miejsca na szkolenia eksperckie w 2018 roku

ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Szkolenie w ramach projektu „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych”
26.01.2018

Szkolenie w ramach projektu „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych”

ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Projekt ”Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych"
14.09.2017

Projekt ”Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych"

Przydatne linki