Szkolenie "Prawo Restrukturyzacyjne i nowe Prawo upadłościowe - kluczowe zmiany dla firm i wyzwania dla prawników." - Kraków, 9.02.2017 r.

09.02.2017
Temat Szkolenia: Prawo Restrukturyzacyjne i nowe Prawo upadłościowe - kluczowe zmiany dla firm i wyzwania dla prawników.

Termin Szkolenia:  9.02.2017 (czwartek) godz.: 10:00-16:00,

Miejsce Szkolenia: HOTEL Europejski, ul. Lubicz 5, Kraków

Opis i podstawa prawna

Poruszone zostaną zagadnienia związane z uchwaloną w dniu 15.05.2015 roku ustawą Prawa restrukturyzacyjna, która w istotny sposób reformuje obowiązujące od 1.10.2003 roku przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.

(ustawa Prawo restrukturyzacyjne z 15.05.2015 roku - Dz.U. z 2015 roku. poz. 978)

(ustawa prawa upadłościowe i naprawcze z 28.02.2003 roku – tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 233)

Założenia programowe

Dokonana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2012 roku weryfikacja obowiązujących od 1.10.2003 roku przepisów  prawa upadłościowego i naprawczego,  wskazywała na konieczność gruntownej zmiany reguł prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wobec niewypłacalnych przedsiębiorców. Nieżyciowo zdefiniowane przesłanki niewypłacalności, trudności w przeprowadzeniu postępowań układowych i naprawczych, stygmatyzacja niewypłacalnych dłużników, długotrwałość postępowań upadłościowych, implikowała ustawodawcę do poważnej modyfikacji dotychczasowych rozwiązań.

Stąd też przygotowany w oparciu o opracowane rekomendacje projekt kompleksowej reformy  prawa upadłościowego i naprawczego dał podstawy do uchwalenia w dniu 15.05.2015 roku ustawy Prawo restrukturyzacyjne, która obowiązuje od 1.01.2016 roku. Wprowadzone zmiany związane z redefiniowaniem celu postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, ustaleniem wzajemnych relacji pomiędzy tymi postępowaniami,  otwarciem katalogu procesów restrukturyzacyjnych, mają za zadanie zachować przedsiębiorstwo dłużnika, przy możliwie najpełniejszym zabezpieczeniu praw wierzycieli.

Cele programowe:

Rozwiązania prawne przewidziane w prawie restrukturyzacyjnym i w znowelizowanych przepisach prawa upadłościowego kształtują różne formy restrukturyzacji niewypłacalnych przedsiębiorców i wymagają od osób obsługujących te podmioty właściwej oceny ich sytuacji ekonomiczno-prawnej, szczególnie z punktu widzenia wyboru optymalnej drogi wyjścia z kryzysu.

Proponowane szkolenie pozwoli uczestnikom poznać praktyczne aspekty dotyczące roli pełnomocnika dłużnika jak i jego wierzycieli w czynnościach podejmowanych w trakcie przebiegu postępowania upadłościowego i poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych. Wskazane będą podstawy materialnoprawne otwarcia poszczególnych postępowań, ich przebieg, jak i skutki prawne

mające zastosowanie się dłużnika oraz jego wierzycieli. Przybliżone zostaną zasady tworzenia poszczególnych rodzajów wniosku, ze szczególnym uwzględnieniem wyboru odpowiedniego rodzaju postępowania. Poruszone zostaną także kwestie związane z tworzeniem list i spisów wierzycieli, gwarantujących wierzycielem zapewnienie właściwego udziału w poszczególnych postępowaniach. Omówione zostaną również zasady prawidłowego i terminowego złożenia odpowiednich środków odwoławczych oraz form oceny przebiegu postępowania z punktu widzenia ochrony interesu poszczególnych uczestników .

Program Szkolenia:

1. Podstawowe zasady reformy w zakresie upadłości, restrukturyzacji i sanacji przedsiębiorstw. Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, schemat ich przebiegu i formy zakończenia oraz podstawowe skutki.
  2. Omówienie najistotniejszych zmian w Prawie upadłościowym (m.in. uproszczenie procedur, przygotowana likwidacja (pre-pack), układ upadłościowy, kolejność zaspokojenia wierzycieli, itp.).
  3. Obserwacja zachowań dłużnika z punktu widzenia oceny jego wypłacalności i wyboru najodpowiedniejszej procedury. Podstawy prawne wszczęcia poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych i postępowania upadłościowego – nowa definicja niewypłacalności.
  4. Wnioski o ogłoszenie upadłości i wszczęcia postępowań restrukturyzacyjnych od strony właściwego wypełnienia wymogów formalnych i skutecznego uprawdopodobnienie wymaganych prawem przesłanek (niewypłacalności, zdolności upadłościowej i legitymacji procesowej).
  5. Zasady dochodzenia wierzytelności w toku postępowania upadłościowego (wymogi formalne zgłoszenie wierzytelności, kontrola listy wierzytelności oraz planów podziału).
  6. Rola i pozycja wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym - (różne kryteria podziału wierzytelności, tryb ustalania spisu wierzytelności,  nowe regulacje dotyczące układu, formy kontroli przebiegu postępowań)
  7. Specyficznie określone zasady składania środków odwoławczych od czynności procesowych podejmowanych w toku postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych (rodzaje środków odwoławczych, doręczenia, terminy, wymogi formalne i fiskalne).

Sędzia Janusz Płoch
Przewodniczący VIII Wydziału Gospodarczego dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie.

Cena

Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 549 PLN+23% VAT (675, 27 PLN brutto).

Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu, komplet materiałów szkoleniowych, serwis kawowy, lunch, konsultacje z trenerem. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Cena nie obejmuje zakwaterowania.

Możliwość przesyłania zgłoszenia upływa na 7 dni roboczych przed terminem szkolenia.

Uwaga! Udział w szkoleniu umożliwia zdobycie punktów wymaganych przez Krajową Radę Radców Prawnych i godzin wymaganych przez Naczelną Radę Adwokacką.

Więcej szczegółów na temat Szkolenia znajdą Państwo na stronie: