Rekrutacja do Szkoły Prawa Amerykańskiego (American Law Program) 2022/2023

25.04.2022

Rekrutacja do Szkoły Prawa Amerykańskiego (American Law Program) 2022/2023

 

oraz informacja o dodatkowych możliwościach (zajęcia otwarte, seria webinarów)

 

Columbus School of Law The Catholic University w Waszyngtonie (D.C.)

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 

Głównym zadaniem Szkoły jest umożliwienie prawnikom pogłębienia znajomości prawniczego języka angielskiego, jak również uzyskania specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy o systemie prawnym i gospodarczym Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Absolwenci Szkoły będący radcami prawnymi po złożeniu stosownego zaświadczenia otrzymują 200 pkt szkoleniowych.


Zapraszamy na przykładowe zajęcia Szkoły, które będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych i prowadzone w formie hybrydowej. Ostatnie zajęcia w ramach kursu The Craft of Judging (prowadzone przez sędziego Russella Canana, sędziego Federalnego Sądu Rejonowego dla Dystryktu Columbii w Stanach Zjednoczonych Ameryki) odbędą się w dniu 27 kwietnia 2022 r. (środa) 17:30-20:00, w auli A w budynku przy ul. Krupniczej 33A w Krakowie. Zachęcamy do zapisywania się (materiały zostaną udostępnione osobom zapisanym bezpośrednio przed zajęciami)!

https://forms.gle/64QU6CnnWfibo7Sq9

 

Sędzia R. Canan jest redaktorem i autorem interesującej książki poświęconej największym wyzwaniom sędziów amerykańskich w ich karierze prawniczej:

https://thenewpress.com/books/tough-cases

 

Link do zajęć w razie udziału online:

https://wpiauj.webex.com/meet/kanal1wpia

 

Zapraszamy również na spotkania informacyjne dot. Szkoły online:

 

26 maja 2022 r. (czwartek), 17:00

https://cua.zoom.us/j/86022485464

 

14 czerwca 2021 r. (wtorek), 17:00

https://cua.zoom.us/j/88604580849


Na spotkaniach informacyjnych dowiecie się Państwo m.in.:

  • jakie korzyści płyną z uczestnictwa w Szkole Prawa Amerykańskiego,
  • jakie są warunki uczestnictwa w Szkole Prawa Amerykańskiego,
  • czym wyróżniają się zajęcia prowadzone w ramach Szkoły Prawa Amerykańskiego.

 

Zapraszamy również na serię webinarów, które będą odbywać się od maja do września 2022 r., a będą poświęcone tematyce współczesnych wyzwań dla zawodów prawniczych w Polsce i USA (Contemporary Challenges in American & Global Law 2. Legal Profession). Aktualności będą pojawiać się na stronie internetowej:

https://okspo.wpia.uj.edu.pl/contemporary

Tegoroczne webinary będą stanowić kontynuację zeszłorocznej serii Contemporary Challenges in American & Global Law z roku akademickiego 2020/2021. W 16 spotkaniach uczestniczyło wówczas łącznie 2165 osób, co daje średnią 135 uczestników jednego spotkania. Webinary te są również utrwalone w formie nagrań na YouTub:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL_aRAkHbV7GtmDyThcZ3OMsDY7nF4M844

 

Przed spotkaniami chcemy jednak przedstawić Państwu ogólne informacje na temat Szkoły Prawa Amerykańskiego:

 

  • istnieje od 2000 roku i działa we współpracy z Columbus School of Law The Catholic University w Waszyngtonie (D.C.)
  • obejmuje 11-12 tygodniowych (po 5 dni, od 17:30 do 20:00), intensywnych kursów, zapoznających studentów z podstawami amerykańskiego systemu prawnego, politycznego oraz specyfiką wykonywania zawodu prawniczego
  • zajęcia w jej ramach są prowadzone w języku angielskim przez profesorów Columbus School of Law The Catholic University w Waszyngtonie (D.C.)
  • opiera się na interaktywnych i komunikatywnych metodach nauczania opartych na amerykańskim modelu kształcenia prawniczego (m.in. metoda sokratejska)
  • tematyka jej zajęć obejmuje m.in. wprowadzenie do systemu prawa amerykańskiego i metod analizy prawnej w systemie common law, zasady pisania tekstów prawniczych w języku angielskim, podstawy ustroju Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak również specjalizacyjne przedmioty prawnicze, jak np. odpowiedzialność zawodowa prawników, elementy prawa cywilnego, prawo własności intelektualnej, prawo gospodarcze, prawo konstytucyjne, procedura karna, negocjacje prawnicze
  • poza uzyskaniem wiedzy o prawie amerykańskim gwarantuje nabycie cenionej praktycznej znajomości prawniczego języka angielskiego, w tym obejmującej umiejętność pisania pism prawniczych
  • kursy w jej ramach są prowadzone od października do grudnia i od marca do maja, w centrum Krakowa; każdy z kursów kończy się egzaminem pisemnym online
  • pozwala uzyskać 18 pkt ECTS (studenci WPiA UJ), 4 pkt ECTS (doktoranci WPiA UJ), 200 punktów dokształcania zawodowego (OIRP Kraków) lub 10 pkt szkoleniowych (ORA Kraków)
  • zaliczenie Szkoły (zdanie egzaminów po 8 tygodniach zajęć) kończy się wydaniem wspólnego dyplomu Columbus School of Law The Catholic University of America w Waszyngtonie (D.C.) i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dyplomu ukończenia kursu dokształcającego UJ
  • posiada własną bibliotekę; studenci mają także dostęp do bazy Westlaw – amerykańskiego odpowiednika Lexa oraz nieodpłatnych drukowanych materiałów dydaktycznych
  • uczestnictwo w Szkole wiąże się z koniecznością zapłaty czesnego 4650 zł dla studentów, doktorantów i pracowników UJ, 5650 zł dla osób spoza UJ; czesne pokrywa część kosztów działania Szkoły; istnieje możliwość wystawienia faktury VAT za czesne oraz rozłożenia czesnego na dogodne raty
  • zapewnione są stypendia, np. zwalniające najlepszych absolwentów z połowy opłaty za studia LL.M. Columbus School of Law The Catholic University of America (ok. 5000 $)

 

Zgłoszenia są przyjmowane e-mailowo, na bieżąco, do wyczerpania miejsc (50). Zgłoszenia dotyczą również osób zwolnionych z egzaminu wstępnego na podstawie certyfikatu ukończenia serii webinarów Contemporary Challenges in American & Global Law. Zgłoszenia na dany termin egzaminy są przyjmowane do 4 dni przed danym terminem egzaminu, na adres: okspo@uj.edu.pl.

 

E-mail powinien zawierać następujące dane:

Temat: ALP
Treść: imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail, numer telefonu, ukończone studia wyższe (rok i uczelnia)

 

Uwaga: złożenie egzaminu wstępnego nie zobowiązuje do uczestnictwa w Szkole Prawa Amerykańskiego!

 

Terminy egzaminów wstępnych online:

 

6 czerwca 2022 r. (poniedziałek), 15:00

https://cua.zoom.us/j/82833182578

 

6 lipca 2022 r. (środa), 18:00

https://cua.zoom.us/j/82105755440

 

Forma egzaminu: online, ok. 2 h; uczestnicy piszą esej na ogólny temat prawniczy w oparciu o tekst inspirujący i odpowiadają na krótkie pytania otwarte do tekstu (tu zmiana względem dotychczasowych egzaminów podyktowana przejściem na formę online); wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym; nie jest jednak niezbędna znajomość języka angielskiego prawniczego.

 

Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych mających również doświadczenie praktyczne i znających realia wykonywania zawodów prawniczych w USA i Polsce. Szkoła jest także doskonałym forum wymiany kontaktów międzynarodowych i nawiązywania relacji z innymi praktykami, co w przyszłości owocować będzie chociażby możliwością: świadczenia transgranicznych usług prawnych oraz obsługi podmiotów z USA, czy też pomocą prawną w zakresie prawa amerykańskiego dla polskich przedsiębiorców.

 

Więcej informacji jest dostępnych pod adresem: https://okspo.wpia.uj.edu.pl/spa, na Facebooku Szkoły Prawa Amerykańskiego: https://www.facebook.com/szkolaprawaamerykanskiego jak również u kierownika Szkoły Prawa Amerykańskiego, Wojciecha Bańczyka wojciech.banczyk@uj.edu.pl

 

Artykuły powiązane


ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Rekrutacja do Centrum Prawa Amerykańskiego
13.04.2022

Rekrutacja do Centrum Prawa Amerykańskiego

Przydatne linki