Konferencja: "Prawo w sektorze budowlanym" - Olsztyn 3.06.2019

03.06.2019

Budownictwo to szeroka dziedzina działalności, w której pojawiają się liczne, często wieloaspektowe problemy prawne. Jedne należą do zakresu prawa prywatnego i wiążą się z organizacją procesu inwestycyjnego, od zdobycia kapitału przez prawo do nieruchomości, projekty architektoniczne i budowlane, aż po umowy o wykonywanie robót budowlanych. Drugie to zagadnienia administracyjne, wymogi związane z uzyskaniem pozwolenia budowlanego i prawidłowego przeprowadzenia procesu inwestycyjno-budowlanego, uzyskanie koniecznych zgód i certyfikatów organów nadzorczych i odbiór budowy. Na prowadzenie działalności w branży oddziałują regulacje z zakresu prawa budowlanego, prawa cywilnego, prawa autorskiego, prawa pracy, prawa zamówień publicznych, czy prawa podatkowego. Warto zwrócić uwagę, jak istotną rolę w działalności sektora budowlanego odgrywają organy administracji publicznej. Często na gruncie procesu budowlanego dochodzi do sporów sądowych, zatem również kwestie proceduralne będą stanowić przedmiot zainteresowania audytorium konferencji.

Specyfika branży budowlanej wchodzi w zakres wielu dziedzin prawa i wymaga, współpracy wielu ekspertów w tym prawników o różnych specjalizacjach. Organizatorzy mają nadzieję, że temat zainteresuje prawników, zarówno związanych z branżą budowlaną, jak i tych, którzy stykają się z nią okazjonalnie. Przyciągnie uwagę osób zainteresowanych profesjonalnie normami prawnymi regulującymi budownictwo. Zaproszenie kierowane jest do pracowników naukowych, doktorantów, ale również do przedsiębiorców. Przewidujemy także panel studencki. Konferencja będzie okazją do prezentacji badań naukowych i ich konfrontacji z praktycznymi problemami powstającymi na styku prawa i budownictwa.

W związku z konferencją w godzinach 17:00-19:00 odbędzie się seminarium naukowe pt. „Umowy o realizację projektu architektoniczno-budowlanego w świetle prawa autorskiego”. Celem seminarium jest dyskusja i wymiana poglądów nad zagadnieniami z zakresu prawa autorskiego, które budzą wątpliwości w codziennej pracy praktyków, a przy tym nie prawników. Tematyka seminarium, ze względu na swą aktualność, powinna spotkać się z zainteresowaniem ze strony studentów. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w konferencji prosimy o przesyłanie propozycji tematów oraz abstraktów (do 1000 znaków) dotyczących zagadnień z zakresu prawa w sektorze budowlanym do 19 maja 2019 r.

Rejestracja możliwa jest przez formularz zgłoszeniowy:

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru nadesłanych abstraktów.

Screenshot_2019-04-18 Zaproszenie jpg (obraz JPEG, 726×981 pikseli).png